Revízie garážových brán

Odborné prehliadky a revízie garážových brán

Odborné prehliadky a revízie garážových brán

Revízie garážových brán, odborné skúšky a prehliadky garážovej brány podľa: Vyhlášky č. 508/2009 Z. z. Jedná sa o garážové brány zdvihu 2,7m a viac.

Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia.

Podľa tejto vyhlášky sa brána zdvihu 2,7m a viac sa zaraďuje medzi vyhradené technické zariadenia zdvíhacie a je potrebné vykonávať u nej odborné prehliadky a skúšky revíznym technikom v intervale raz ročne.

Takáto brána je zaradená v skupine B, zdvíhacích zariadení.

Tým že bola takáto brána zaradená medzi vyhradené technické zariadenia, musí spĺňať požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri obsluhe zdvíhacieho zariadenie. Či je brána v súlade s platnými normami, určuje revízny technik, ktorý musí mať osvedčenie od Inšpektorátu práce na vykonávanie práce revízneho technika na danom vyhradenom technickom zariadení. Pri garážovej bráne je to skupina Bf.

Revízia garážovej brány
Pri revízii garážovej brány sa vykonáva odborná obhliadka, skúška. Pri tejto sa zhodnotí či je garážová brána v súlade s platnými normami.

Pri odbornej prehliadke sa zhodnotí celkový stav brány, opticky sa skontroluje či sa na bráne nenachádzajú poškodenia častí brány, ktoré by mohli spôsobiť zranenia.

Odborná skúška garážovej brány

Pozostáva z funkčnej skúšky garážovej brány, hodnotí sa jej celkové fungovanie.

Pri motorickom ovládaní musia byť na bráne fotobunky, alebo tlaková lišta. Pri odbornej skúške sa hodnotí ich správne fungovanie.

Ďalšími prvkami bezpečnosti sú zachytávač v prípade prasknutia lana a zachytávač v prípade prasknutia pružiny. Oba musia správne fungovať aby bola zabezpečená bezpečnosť pri obsluhe a prevádzke garážovej brány.

Pri bráne s dverami sa skúša snímač otvorených dverí, to je to či sa garážová brána zastaví, ak sa otvoria do brány zabudované dvere. 

Pri narazení brány na prekážku by sa mala garážová brána zastaviť a reverzovať, nemalo by prísť k vykolajeniu koliesok z dráhy garážovej brány. Maximálna sila na uzatváracej hrane garážovej brány by nemala presiahnuť 40kg.

Na to aby sme mohli revíziu vykonať je potrebné k bráne mať:

 • Na bráne musí byť výrobný štítok, s údajmi: výrobné číslo, dátum výroby, označenie CE, odolnosť voči vetru, tepelnoizolačný koeficient prestupu tepla, výrobca
 • K bráne je potrebné mať: Sprievodnú technickú dokumentáciu garážovej brány, Certifikát, vyhlásenie o zhode garážovej brány, návod na údržbu a montáž garážovej brány
 • Ak je brána ovládaná motorom, garážová brána musí mať fotobunky, alebo tlakovú lištu s gumou.
 • Na bráne musia byť ostatné bezpečnostné prvky, zachytávače v prípade pretrhnutie struny, alebo lana.
 • Riadiaca jednotka by mala obsahovať tlačidlo STOP a mala by mať prepínač vypnutia prívodu 230V

Po vykonaní revízie od nás obdŕžate:

 • Výsledok odbornej skúšky alebo merania
 • Spôsobilosť garážovej brány na prevádzku
 • Zaškolenie poverenej osoby na obsluhu garážovej brány
 • Denník zdvíhacieho zariadenie, v tomto prípade garážovej brány
 • Zápis do denníku zdvíhacieho zariadenia

V prípade potrebny nás neváhajte kontaktovať bratec@bratec.sk

 

 

 • Ing. Tomáš Minich

  Po roku veľká spokojnosť. Odporúčam 
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Jelka Malovcová

  Výborná komunikácia, taktiež odvedená práca môžem len odporučiť...
  Hodnotenie: 5 / 5
 • M. Kramo

  Tento používateľ pridal iba hodnotenie.
  Hodnotenie: 5 / 5
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie