Revízie fotovoltiky

Revízie fotovoltiky

Revízie fotovoltiky

Vykonávame revízie fotovoltiky, fotovoltických elektrární, zdrojov energie. Dôležitým aspektom správne a bezpečne namontovaného elektrického zariadenia je jehorevízia, kontrola pred spustením. Preto je revízia fotovoltiky veľmi dôležitá a potrebná! Naša spoločnosč BRATEC, vykonáva revízie fotovoltiky na základe oprávnenie vydaného Inšpektorátom práce. 

Prečo je revízia fotovoltiky potrebná a nutná?!

Potrebná je určite z hľadiska bezpečnosti! Bezpečnosť by mala byťprvoradá, bez ohľadu na cenu, ľudský život je nenahraditeľný. Náš revízny technik pri revízii fotovoltiky vykoná všetky úkony, ktoré sú potrebné pre posúdenie stavu namontovaného technického zariadenia elektrického.

Nutná je z hľadiska legislatívy, konkrétne podľa vyhlášky MPSV SR č. 508/2009 Z.z. ktorá ustanovuje podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia.

V praxi to znamená že je potrebné zabezpečiť kontrolu vyhradeného technického zariadenia elektrického; pred uvedením do prevádzky, počas prevádzky, po montáži, oprave rekonštrukcii.

§ 9 vyhlášky 508/2009 Z.z. Kontrola stavu bezpečnosti technického zariadenia, počas výroby alebo montáže a po ich dokončení, po inštalovaní na mieste budúcej prevádzky pred prvým uvedením do prevádzky a po inštalovaní na inom mieste7) s výnimkou technického zariadenia prenosného, prevozného alebo určeného na prepravu.

Čo sa vykonáva počas revízie fotovoltiky?

Pri revízie fotovoltiky sa vykonáme tzv. Odbornú prehliadku a Odborná skúšku (ďalej len OPaOS) fotovoltiky. Preto náš revízny technik vykoná potrebnú kontrolu, ktorú mu ukladajú právne predpisy SR a platné Normy SR. Postup OPaOS fotovoltiky prebieha od kontroly dokumentácie, samotnej kontroly vykonanej inštalácie fotovoltiky až po samotné skúšanie fotovoltiky

Priebeh OP a OS, revízie fotovoltiky

• Kontrola dokumentácia, dokumentácia sa vyžaduje z hľadiska Vyhlášky 508/2009 Z.z. § 5, pri technickom zariadení elektrickom sa vyžaduje Protokol o vonkajších vplyvoch, bez ktorého nie je možné správne vyhotoviť projekt fotovoltického zariadenia. Dokumentáciu vyhotovuje výrobca, vyhradeného technického zariadenia. Samozrejmosťou je ochrana pred bleskom! Tá musí byť vyriešená, dokumentom o posúdení rizík, projektom ochrany pred bleskom.

• Kontrola dokumentácie k rozvádzačom, schémy, typová skúška, vyhlásenie o zhode, dokumentácia, vyhlásenia o zhode k ostatným nainštalovaným prvkom, panely, menič a ostatné...

Samotná prehliadka zariadenia, ktorá zvyčajne pozostáva:
- Prehliadka nosnejkonštrukcie
- Vizuálna kontrola káblových prestupov
- Káblové trasy, upevnenie, UV odolnosť
- Základná izolácia živých častí
- Zábrany, kryty
- Prítomnosť galvanického odpojenia
- Prítomnosť funkčného pospájania
- Prítomnosť detekcie reziduálneho prúdu
- Prítomnosť detekcie porúch izolácie
- Ochrana proti nad prúdu
- DC uzemnenie a pospájanie
- Kontrola prítomnosti a trvanlivosti značenia
- Kontrola schém, výstražných nápisov
- Odpínanie na AC strane
- Spôsob zapojenia na AC strane
- Prevádzkové parametre striedača

Samotné skúšanie zariadenia
- Meranie spojitosti ochranného pospájania neživých vodivých častí v objekte
- Meranie izolačných odporov na DC strane pred pripojením panelov medzi pracovnými vodičmi a zemou
- Meranie izolačných odporov na DC strane po pripojení panelov metódou 1 podľa STN EN 62446:2016 na L+ voči zemi a L- voči zemi
- Meranie izolačného izolačných odporov na AC strane
- Preskúšanie ochrany samočinným odpojením napájania na AC strane
- Skúška polarity
- Kontrola sledu fáz
- Skúška spojitosti spojovacích krabíc
- Funkčná skúška

V prípade akých koľvek otázok nás neváhajte kontaktovať: bratec@bratec.sk

Ďalšie informácie ohľadom problematiky revízie fotovoltiky nájdete aj na stránke www.reviduj.sk A aj v sekcii: https://www.reviduj.sk/revizie-fotovoltiky/

 

 

 

 • Ing. Tomáš Minich

  Po roku veľká spokojnosť. Odporúčam 
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Jelka Malovcová

  Výborná komunikácia, taktiež odvedená práca môžem len odporučiť...
  Hodnotenie: 5 / 5
 • M. Kramo

  Tento používateľ pridal iba hodnotenie.
  Hodnotenie: 5 / 5
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie