Späť

Mazanie garážových brán

Počet zobrazení: 12000

Údržba a mazanie garážových brán je jednou z najdôležitejších činností, aby sme mali tichú a funkčnú bránu.

Mazanie garážových brán

Mazanie a údržba brán

Je také príslovie, „Kto maže jede“ pri garážových bránach to asi platí dvojnásobne! Na každej bráne sa nachádza niekoľko ložísk, kladiek, koliesok, pántov a klzných spojov. Tieto sú oceľové a dochádza tu k vzájomnému treniu. Aby sa toto trenie minimalizovalo, je treba každú jednu takúto bránovú súčiastku premazať. Dokonca sa na nich nachádzajú otvory na privedenie oleja. Čo a ako mazať si popíšeme nižšie, kde sa budem venovať detailnejšie jednotlivým komponentom

Čím mazať?

Asi najlepším mazivom je Coyote, mazací a konzervačný olej. Môže byť aj iné mazivo na silikátovej báze. Neodporúčame tuhé mazivá, vazelínu a podobne. Vodiaca dráha bude od nej znečistená a keď že sa jedná o lepkavé mazivá, tak bude na seba viazať nečistoty a prach.

Mazací olej

Stredový pánt

Pán ktorý sa nachádza na bráne v strede a drží panely kompaktnejšie pri sebe. Brána lepšie odoláva tlaku v stredovej časti brány. Tieto pánty ak nie sú namazané, zvyknú vydávať vŕzgavý zvuk. Je to preto, lebo je pánt pri lome panela a môžu sa tu zbierať nečistoty. Mazací olej nanášame na osku pántu a do mazacieho otvoru. Ak je pánt veľmi znečistený, tak ho odskrutkujeme, očistíme technickým benzínom, namažeme a vrátime späť.

Stredový pánt

Bočné pánty

Na bráne ich nájdeme na pravej a ľavej strane. Sú to bránové pánty s kolieskom, oska kolieska je zasunutá do platničky, držiaka osky pántu. Mažeme osku kolieska, osku pántu a do mazacieho otvoru. Je dôležité aby sa oska ľahko vysúvala a pohybovala v držiaku pántu. Je dobré túto časť poriadne premazať, brána tak pôjde plynule a koliesko s oskou sa nebude zasekávať. V prípade väčšieho znečistenia, aj tu je potrebné koliesko demontovať, očistiť a premazať.

Bočný pánt

Spodný pánt

Je úplne prvý pánt na bráne, premažeme nastriekaním oleja na osku. Tento pánt nikdy nedemontujeme! Hrozí riziko úrazu! V prípade poškodenia, resp. ak je pánt poškodený volajte servis.

Spodný pánt

Vrchný pánt

Je nastaviteľný, dá sa posúvať a tým sa dá docieliť lepšie krytie panela. Pánt sa na bráne nastrieka sprejom, hlavne oska s kolieskom. Pánty nikdy nedemontujte naraz. Ak pánt potrebuje demontovať, tak demontujte najprv jeden, očistite ho, premažte a namontujte naspäť. Následne sa môže demontovať pánt na druhej strane.

Vrchný pánt

Pružina

Torzná pružina, ktorá je na tyči, vykoná za svoj život niekoľko odtočení a natočení. Pružina je vlastne drôt stočený v kruhu na určitú dĺžku. Tam kde sa drôt navzájom dotýka, môže prísť k treniu, alebo k usadeniu nečistôt. Brána môže sekať, dokonca nadskakovať. Preto je potrebné pružinu z hora prestriekať pohybom doprava a doľava. Preto z hora aby olej stiekol aj do vnútra pružiny.

Pružina

Vodiaca dráha, vodiace lišty

Vedú nylonové kolieska, vymedzujú ich pohyb, držia bránu v požadovanej polohe. Sú náchylné na usadzovanie nečistôt a prachu. Môže tak prísť k rýchlejšiemu opotrebovaniu nylonu na kolieskach. Do poručujeme dráhu vyčistiť suchou handrou, v prípade väčšej nečistoty umyť napr. technickým benzínom, vhodný je aj čistič na brzdy. Následne premazať, nastriekať do dráhy olej a bránu niekoľko krát zatvoriť a otvoriť.

Ak budete tieto odporúčania dodržiavať, určite si predĺžite životnosť Vašich brán. Brány pôjdu ľahšie, tichšie a plynulejšie. V rámci údržby odporúčame sledovať skrutky, či nie sú povolené apod. V prípade ak nie ste si istý, brána vydáva nezvyčajný zvuk, neodkladne volajte servis, predídete tým väčšiemu poškodeniu!

Autor: Silvester Bódiš

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie