Ako si správne zmerať otvor garážovej brány?

Medzi často kladené otázky našich zákazníkov je aj spôsob ako si zmerať stavebný otvor pre bránu. Odmerať si otvor pre bránu je jednoduché a myslím si že to zvládne každý. Potrebujete k tomu len posuvný meter. Meria sa svetlá šírka a svetlá výška. To znamená že treba zmerať čistý otvor od hrany otvoru po hranu otvoru. Výška sa meria tak, že je z nej potrebné odrátať hrúbku podlahy. To znamená, že ak sa bude dvíhať podlaha, povedzme poterom, dlažbou, tento rozmer je potrebné odrátať od nameranej výšky.

Preklad, rozmer nad otvorom

Na to aby garážová brána fungovala a je potrebné aby bola vyvážená pružinami, ktoré sa môžu montovať na preklad garážového otvoru. Tieto pružiny sú neodmysliteľnou súčasťou brány a uvádzajú ju do mechanického pohybu. Aj preto je potrebné mať dostatočné miesto na preklade a treba rátať s týmto miestom. Ďalej na preklad sa montuje tesniaca guma o ktorú sa doviera posledný panel garážovej brány a utesňuje garáž. Na preklad sa montuje aj začiatok koľajnice pohonu pre garážovú bránu. Táto koľajnica sa montuje nad posledný panel garážovej brány a je s týmto panelom spojená tiahlom.

Ostenia a preklad v jednej línii

Každá sekcionálna brána sa montuje za otvor, preto sú potrebné ostenia, boky na ktoré sa bude montovať vertikálne vedenia garážovej brány. Ľavé ostenie ako aj pravé ostenie musí byť v jednej línii a nesmie byť voči druhému odskočené. Toto platí aj pre priestor nad otvorom, pre preklad garáže. Ten musí byť v jednej línii s osteniami a ostenia musia byť v jednej línii s prekladom a aj navzájom.

Príklad: Máme dve ostenia, ktoré sú v jednej línii, ale preklad je voči nim utopený. Bránu by sa dalo namontovať, len by vznikol otvor medzi poslednou sekciou a prekladom. Posledný panel garážovej brány by nepriliehal po celej svojej dĺžke.

Miesto za otvorom garážovej brány

Sekcionálna garážové brány sú brány ktorých panely sa pri otváraní brány posúvajú pod strop garáže. Je tabuľkovo dané, že brána ktorá má výšku 2m sa posunie pod stropom o 2,3m od otvoru do vnútra garáže. To znamená že v tomto priestore, nesmie byť žiadna prekážka. Hlavne pri starších domoch sa v pivničných priestoroch, kde je aj garáž, nachádzajú sa rôzne odpadové potrubia. Potrubia kde je vedené kúrenie, alebo plyn. Prekážky môžu vytvárať aj nosníky, alebo ďalšie preklady umiestnené v blízkosti otvoru. Koľajnica pohonu pre garážové brány je dlhá aj 3,3m a tej tiež nesmie nič zavadzať.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie